Kiedy założyć garnitur a kiedy możemy ubrać się mniej formalnie?
Kiedy powinniśmy pomyśleć o stroju formalnym?
W ostatnich latach zasady związane z formalnym ubiorem poluzowały się. Nie oznacza to jednak, że etykieta ubioru wcale nas nie obowiązuje. Chociaż w teatrze coraz częściej widzimy panów w jeansach, trudno uznać podobny strój za właściwy dla tego miejsca. Nawet jeśli doskonale sprawdziłby się w kinie lub barze. A kiedy jeszcze wypada założyć bardziej formalny strój? Czy formalny ubiór zawsze musi być garniturem? Na te i inne pytania związane z elegancką męską garderobą odpowiemy w poniższym artykule.
Kiedy założyć garnitur?
Zanim przejdziemy do omówienia sytuacji, w których można postawić na nieco mniej formalny strój, zastanówmy się, kiedy z całą pewnością powinniśmy założyć garnitur męski.
Po pierwsze – na bale i bankiety. Na takich imprezach trudno wyobrazić sobie inny strój. Kultura osobista wymaga, by wyglądać na nich tak elegancko i klasycznie jak to możliwe. Lepiej jest wówczas nie wyróżniać się z tłumu i wybrać klasyczny garnitur oraz białą elegancką koszulę. Wszelkie cekinowe marynarki i inne ekstrawaganckie elementy ubioru zostawmy na inne okazje. Na studniówce czy balu absolwentów niech króluje prostota.
Po drugie – na wesela i śluby. W tym przypadku sprawa nie jest jednak prosta. Być może wesele będzie miało charakter skromnego przyjęcia lub odbędzie się na łonie przyrody. W takich sytuacjach pełen garnitur nie będzie konieczny. Równie dobrze sprawdzą się eleganckie spodnie, klasyczna koszula i marynarka w pasującym kolorze. Jednak w przypadku tradycyjnych wesel powinniśmy postawić na dobrze skrojony garnitur w dowolnym kolorze.
Po trzecie – gdy tego wymaga organizator wydarzenia. Jeśli na zaproszeniu widnieje napis „obowiązują stroje wieczorowe” powinniśmy postawić na ponadczasowy garnitur. Wówczas założenie czegoś innego będzie w złym guście. Dostosowując strój do dress code’u, okażemy szacunek gospodarzom imprezy.
Po czwarte – na ważnych egzaminach. Egzaminy maturalne, obrona pracy licencjackiej bądź magisterskiej. Wszystkie te okazje wymagają formalnego ubioru. W ten sposób dbamy o prezencję i przestrzegamy zasad savoir-vivre, a dodatkowo nadajemy chwili uroczystego charakteru.
Kiedy można ubrać się mniej formalnie?
W większości przypadków męski strój może być nieco mniej formalny. W wielu sytuacjach warto mimo to zachować elegancję. Wymagają jej np. różnego rodzaju uroczystości rodzinne, święta czy chrzciny. Przy tego rodzaju okolicznościach odpowiednia stylizacja może sprowadzać się do prostych spodni, koszuli i gustownej, casualowej marynarki.
Garnitur nie jest też koniecznością podczas rozmowy rekrutacyjnej. Oczywiście powinniśmy wówczas wyglądać schludnie i szykownie. Wystarczy jednak, że zdecydujemy się na klasyczną, białą koszulę. Podobnie w przypadku codziennego stroju do pracy. O ile dress code nie wymaga innego stroju, spokojnie możemy postawić na stylizacje w stylu smart casual, który nie wymagają noszenia garnituru.